Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Trochu historie

                                                                                                  TROCHU HISTORIE

                                                                                                                                  image

 

        Přesný původ kolie je zahalen tajemstvím. Mnoho badatelů a historiků se stále dohaduje o přesném místě vzniku plemene, což je běžný případ u většiny plemen. Během doby vznikla spousta teorií o původu plemene. Mnoho odborníků zastává názor, že kolie pochází původně ze Skotska a jde o potomky starověkých pasteveckých psů, kteří se pozdějí přestěhovali na britské ostrovy. Jiní odborníci tvrdí, že kolie jsou potomky dalších různých typů pasteveckých psů, přivedených do Británie Římany. Když spojíme všechna fakta a prověříme je, zjistíme, že obě teorie jsou přijatelné a věrohodné, ale pro žádnou není potřebný důkaz. Může být dokázáno jedině, že kolie se postupně vyvinula v plemeno, které známe a chováme dnes a že o psa, kterého dnes milujeme, se  v první řadě zasloužilí velcí angličtí chovatelé v minulosti. Dávní představitelé plemene nevypadali tak, jak vypadají dnes. Mnohem více se podobali směsi dnešních krátkosrstých, dlouhosrstých a border kolií. Poprvé byly kolie použity na předhůří Skotska jako pastevečtí psi a hlídači stád ovcí. Navíc se plemeno staralo také o ochranu svých pánů a jejich majetku. Kolie byly chovány pro sílu, výdrž, inteligenci a spolehlivost. A všechny tyto vynikající vlastnosti mají kolie dodnes.

    Plemeno v dávné době bylo mnohem menší než dnes, ačkoliv se od samého začátku staralo o ovce. Ostražitost a přirozená poslušnost dělá z kolií mimořádně hodnotné pracovní psy.  Dávní psi byli spíše tricolorní nebo zbarvení blue-merle.  Stejně jako kolem původu plemene, také kolem významu slova "collie" se objevuje mnoho pochybností. Někteří odborníci tvrdí, že jméno "collie" je odvozeno od anglosaského slova "col", které znamenalo černá, jedné z původních barev plemene. Další teorie naznačují, že slovo "collie" pochází z keltského výrazu pro "užitečný".

  image                       image

 Tyto kresby E. C. Ashe  byly poprvé otištěny koncem 18. stol.                     Tento dřevořez datovaný rokem  1653 se poprvé objeviíl v knize o psech.              

 Horní obrázek nepochybně představuje ranou dlouhosrstou                      Je pravděpodobné, že jde o starodávnou kolii.

 kolii a spodní krátkosrstou.

 

Až do 60. let 19. stol. byly kolie používány výhradně jako ovčáčtí psi. V té době královna Viktorie navštívila Balmoral a objevila kolie. Ihned se zamilovala do nádherného vzhledu kolií a jejich inteligence. Mnozí věří, že právě královnino zaujetí a záliba v tomto plemeni pomohly k povznesení jeho obliby. Královna Viktorie měla za svého života velmi mnoho kolií.

    Obliba kolií jako výstavních psů přicházela zprvu pomalu, ale s pomocí královny Viktorie velmi rychle rostla. Jako čistokrevné bylo plemeno poprvé uznáno začátkem 60. let 19.l stol., kdy bylo představeno na výstavě v Bírminghamu. Tím začala tradice třídy pro ovčácké psy v systému anglických výstav. Na první výstavě bylo předvedeno pouhých pět jedinců a všíchni byli uvedení a posouzeni jako "skotský ovčácký pes". Během doby se kolie rozdělily do dvou samostatných tříd - dlouhosrsté a krátkosrsté. Birmingham je považován za místo, kde začíná  "skutečná" historie výstavních kolií a kde byli poprvé předvedeni někteří nejlepší psi v historii plemene. Trvalo však několik let, než se plemeno proslavilo.

                                      image

 Woodmasterne  Derek, namalovaný Lilian Cheviotovou, pocházel z chovu reverenda Hanse F. Hamiltona, známého chovatrle kolií. Je to potomek zlatého Squiera of Tyton a byl prodán za obrovskou sumu americkému obdivovateli.

 

    V roce 1868 se objevila první a nejvlivnější výstavní kolie této doby. Byl to zlatý pes jménem Old Cockie. Tento pes měl největší vlliv na raný rozvoj plemene a byl to první pes, který se prosadil jako chovný. V té době bylo zlaté zbarvení vidět na plemeni zcela vyjímečně. Byl to první vystavovaný zlatý dlouhosrstý pes. Jeho nápadné zbarvení se brzy stalo oblíbené a módní mezi zavedenou společností, která vystavovala psy. V roce 1873 byla dcera Old Cockieho nakryta tricolorním psem jménem Trefoil. Trefoil pocházel z chovu pana S. E. Shirleyho, jednoho ze zakladatelů Kennel Clubu. Trifoil měl později syna, který se proslavil jako šampion Charlemagne. Prostřednictvím tohoto šampiona - vnuka Old Cockieho - může téměř každá úspěšná výstavní kolie vystopovat své předky zpět k Trefoilovi. Tito psi se stali základem chovu plemene a byli posléze součástí každé vážené chovatelské linie kdekoliv na světě. Existovalo samozřejmě mnoho dalších dávných psů, kteří měli vliv na vývoj plemene, ale jejich rodokmeny nemohou být přesně doloženy. To se týká psů Besse, Old Meca, Old Heroa, Tricoloura, Duncana. Marcuse a Trampa.

                                                                              image

               Charlemange, vnuk Cockieho v majetku pana Bissella, byl velmi slavný pes, poprvé byl vystavován 1879, Byl zlatý sobolí, s bílými znaky.

 

    Obliba plemene stále rostla a v r. 1881 byl založen první anglický klub chovatelů kolií.Od konce 60. let 19. stol. do roku 1900 plemeno v zemi zažívalo největší rozkvět. Během tohoto období se hnací silou ve vývoji dlouhosrstých kolií stala chovatelská stanice Ormskirk. Její zásluhou se narodili takoví velikáni jako šampion Christopher, š. Rufford Ormond, š. Ormskirk a Olympian.

                                                                              image

Velmi slavný pes  Ormskirk Amazement byl vyvezen do Australie během velkého nárustu obliby kolií v 19.l stol. Byl to syn Sweet Lassie, která byla prodána za velkou sumu. Je ze stejné linie, ze které pochází také filmová hvězda Lassie.

                                                                         image        

                                                      Kilmeny Jess - slavná fena z konce 19. stol. Je ukázkou plemene své doby.    

 

                                                                      image

                                            Dlouhosrstý pes Sefton Hero byl použit Wesleyem Millsem při popisu plemen v r. 1892.

 

    Od roku 1912 měla na plemeno obrovský vliv chovatelská stanice Laund. Tato ch. st. vyprodukovala 60 šampionů. Laund Limitless a Laurel Logic byli dva z největších představitelů. Od začátku 20. let 20. stol. do 40. let mnoho dalších chovatelských stanic uhlazovalo a stále zlepšovalo vzhled a povahu kolií. Zlepšila se hlava dlouhosrsté kolie, její srst zhoustla a rovněž dále se rozvíjelo její překrásné zbarvení. V r. 1947 se stal jedním z nejslavnějších anglických výstavních psů interšampion  Lochinvar of Ladypark. Dvakrát zvítězil na pověstné Cruftově výstavě - podruhé jako veterán v 10 letech.

 

                                                                                                  image

                          Laureátka Heatherbourne Sheila paní C. N. Baxterové představuje fyzické znaky obdivované ve 20. letech 20. století.

 

                                                                                                    image

                            Slavná francouzská herečka Hugette ExDuflos - na počátku 20. století nazývána ozdobou jeviště - se svým mazlíčkem.

 

 

                                                                                                KOLIE V ČESKÉ REPUBLICE

      Podle údajů známé české chovatelky paní Jarmily Křečkové (Zlatá Jalna) se podle dochovaných zpráv  v Čechách objevily první kolie již před rokem 1913. Tito psi se samozřejmě vzhledem velmi lišili od dnešních moderních kolií. Vysoko je převyšoval Jack Chevoit Royal, který se stal šampionem Rakouska. Během 1. světové války k nám byl z Anglie dovezen šampion a světový vítěz Laund Limba. Chov kolií se však ani po ukončení války příliš nerozšířil. Věnovalo se mu prakticky jen několik nadšenců. Oživení zájmu přinesl až po 2. světové válce film Lassie se vrací, který měl ohromnou odezvu a vyvolal hlad po štěňatech. Kolie se stala nejvyhledávanějším a nejmódnějším psím plemenem. Výsledek tohoto boomu byl typický - kolie začali "chovat" či spíše množit i lidé, kteří měli na kvalitě plemene pramalý zájem. Počet kolií v zemi sice podstatně stoupnul, jejich kvalita však zdaleka nebyla dobrá. Bylo možné se setkat s koliemi, které byly příliš vysoké, měly poměrně chudou srst, ale především těžké a kratší hlavy s kulatýma, málo šikmýma očima a velkýma a nízko klopenýma ušima.

    Naštěstí již v říjnu 1947 založilo několik nadšenců chovatelský klub, který začal chov vylepšovat. Neexistovala žádná odborná litertura a bylo velmi obtížné najít vhodná chovná zviřata. Bylo také nezbytné dovézt kvalitní kolie. To byl velmi těžký úkol, ale díky nezištným chovatelům z celého světa se to povedlo. Mnoho chovatelů darovalo ušlechtilá zvířata ze svých chovů - např. slečna Phyllis M. Greyová, slečna Osbornová, manželé Katovi, pan Moll-Brial, manželé Habekussovi a mnozí další.

        image

                          Wisbang Sunlight  slečny Finchamové  z konce 20. let 20. stol.  představuje typ těla, kterým byl skotský ovčák proslulý. 

 

    Prvními importy po 2. světové válce byli zlatý Barry v.d. Schwartzen Kunst a tricolorní Gunter v. Haus Marwei, oba z tehdejší NDR. Oba plemeníci získali titul šampiona, ale jejich pozice v chovu byla vemi těžká. Nebyly zde pro ně vhodné feny a tomu odpovídaly odchovy. Z dalších dovozů, které následovaly v rychlém sledu, vynikli dva výborní psi z francouzské chov. stanice Cabrenysset - zlatý Gatebeck a tricolorní Governor. Řadu význačných psů této doby uzavírá vítěz a šampion zlatý Landings of Ladypark. Z fen to byla např. Wanda v. KIloosterhof, Kabrina de Marduik, Maramin v. Golden Kimono, Wiondu v. Haus Marwei a Larkyn of Ladypark. To jsou feny, které spolu s výše uvedenýmiá psy položily základ chovu "moderních kolií" v naší zemi.

                                                                                                                                                                                                      Samantha Mooreová

 

   

   
TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek